Ciąża w czasie pandemii

Przegląd poporodowy – dlaczego warto
1 maja 2020
Nadciśnienie tętnicze w ciąży
20 maja 2020

Ciąża w czasie pandemii

Czy kobiety w ciąży są szczególnie narażone na zakażenie? Jak powinny przygotować się na pobyt w szpitalu w czasie porodu?

wyjaśnia dr Maria Bryła z Centrum Zdrowia Kobiety KOMED:
– Nadal czekamy na wiarygodne badania, które potwierdziłyby skalę zagrożenia jaką patogen stwarza dla ciężarnych i płodów. Nie ma jednak wątpliwości, że kobieta w ciąży ma osłabiony system odpornościowy, dlatego jej organizm jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju wirusowe przeziębienia. Dlatego przyszłe mamy powinny
bardzo restrykcyjnie przestrzegać zalecanych ogólnie środków ochrony przed wirusem, to jest dokładnie myć lub dezynfekować ręce, unikać spotkań i wychodzenia z domu. Wyjątkiem mogą być spacery w miejscach odległych od zbiorowisk ludzkich oraz konieczne wizyty u lekarza. Panie w ciąży powinny unikać stresu, dlatego nie warto na zapas zamartwiać się i denerwować sytuacją z jaką teraz się zmagamy. Przed Wami poród, musicie być wypoczęte i zrelaksowane. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą do szpitala tylko niezbędne rzeczy dla siebie i dziecka. Pakujemy je do torby, którą po powrocie będzie można natychmiast wrzucić do pralki i wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. To samo dotyczy naszych oraz dziecka rzeczy. Pamiętajmy także o wypraniu obuwia, które używaliśmy w szpitalu, najlepiej zabrać do szpitala basenowe klapki. Pakujemy takie ilości kosmetyków, aby wystarczyły nam na pobyt w szpitalu. Nawet jeśli zostanie w opakowaniu trochę kremu lub szamponu, zostawmy je w szpitalnym koszu.